PostHeaderIcon
Pianiści akompaniatorzy

PostHeaderIcon Dr hab. Krzysztof Sowiński prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu

Ukończył z wyróżnieniem klasę fortepianu prof. Alicji Kledzik w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W 1992 roku uzyskał III nagrodę na Europejskim Konkursie Pianistycznym im. C. Kahn’a w Paryżu. Otrzymywał stypendia artystyczne Towarzystwa im.  F. Chopina w Warszawie, im. F. Liszta we Wrocławiu oraz Ministra Kultury i Sztuki.

Występuje jako solista i kameralista w całej Polsce, a także w Niemczech, Rosji (Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie), Szwecji, Hiszpanii, we Włoszech (Sycylia) i na Węgrzech. Partnerował takim artystom, jak: Iwona Hossa, Maria Pawlaczyk, Jadwiga Kaliszewska, Bartosz Bryła, Jarosław Żołnierczyk, Stefan Kamasa, Lech Bałaban, Katarzyna Budnik-Gałązka, Dominik Połoński, Roman Jabłoński, Andrzej Wróbel, Paola Mosca (Włochy), Thierry Barbé (Francja) i wielu innym.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Dr hab. Maria Koszewska-Wajdzik prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu

Maria Koszewska-Wajdzik urodziła się w Poznaniu. Ukończyła liceum Muzyczne im. M. Karłowicza w klasie mgr Barbary Miodyńskiej, a studia pianistyczne z wyróżnieniem w poznańskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Andrzeja Tatarskiego. Swoje umiejętności doskonaliła u takich mistrzów jak prof. Wiktor Mierżanow, prof. Jerzy Marchwiński czy prof. Ryszarda Bakst. Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, Stypendystką Chopinowską I stopnia, laureatką konkursów pianistycznych w Olsztynie i Zakopanem.

Oprócz działalności solistycznej głównym obszarem zainteresowań jest kameralistyka. Maria Koszewska - Wajdzik współpracuje zarówno z instrumentalistami, wokalistami jak i zespołami chóralnymi, którym partneruje na wielu festiwalach, kursach, konkursach i innych wydarzeniach muzycznych w kraju i za granicą. Wykonuje też kompozycje na dwa fortepiany i cztery ręce. W jej dorobku nagraniowym znajdują się pięć płyt kameralnych i dwie solowe. Dwie ostatnie propagują muzykę współczesną poznańskich kompozytorów.

W roku 2011 uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej, a w 2015 doktora habilitowanego. Obecnie zatrudniona jest na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Dr Grażyna Czerwińska

Urodziła się 28 II 1955r. w Poznaniu. Naukę gry na fortepianie zaczęła w piątym roku życia pod kierunkiem mgr Felicji Firlej, kontynuując w P.P.S.M. im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w klasie mgr Aleksandry Utrecht i w P.L.M. im. Mieczysława Karłowicza w klasach mgr Eugenii Zielewicz i mgr Barbary Miodyńskiej. W Akademii Muzycznej w Poznaniu studiowała w klasie fortepianu prof. Olgi Iliwickiej Dąbrowskiej a recitale dyplomowe przygotowywała pod kierunkiem prof. Andrzeja Tatarskiego.

W 1979 r. jeszcze w trakcie studiów została zatrudniona na godziny zlecone przez dziekana wydziału Wokalno Aktorskiego Akademii Muzycznej jako akompaniator. Po ukończeniu studiów w 1980 r. zaczęła pracować w pełnoetatowym wymiarze godzin, początkowo jako nauczyciel przedmiotów pomocniczych [ akompaniator] w klasach śpiewu prof. Ireny Winiarskiej, Henryka Łukaszka, Albina Fechnera, mgr Bożeny Porzyńskiej i mgr Mariana Kondelli, później jako wykładowca i starszy wykładowca w klasach wiolonczeli prof. Stanisława Pokorskiego, ad. Macieja Mazurka, st. wykł. Mgr Eugeniusza Zboralskiego i w klasie kontrabasu prof. Piotra Czerwińskiego na Wydziale instrumentalnym. W 1977 r. wzięła udział w I Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

 

Więcej…

 

PostHeaderIcon Patrycja Wachowicz

Urodziła się w 1975 roku w Poznaniu. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Andrzeja Tatarskiego.

Jest laureatką licznych nagród. W 1995 jury Ogólnopolskiego Konkursu na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Warszawie przyznało jej Stypendium I stopnia oraz nagrodę specjalną i medal im. Johna Fielda, prekursora nokturnów Fryderyka Chopina, ufundowane przez Ambasadę Irlandii. Rok później awansowała do półfinału II Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów "Arthur Rubinsteinin Memoriam" w Bydgoszczy.

W 1996 roku otrzymała stypendium udzielone przez Yamaha Music Foundation of Europe, a dwukrotnie w latach 1997 i 1999 stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 1999 roku otrzymała tytuł laureata na Konkursie Młodych Talentów w Słupsku. Pianistka bierze aktywny udział w życiu koncertowym jako solistka i kameralistka. W 1997 roku wraz z kwartetem fortepianowym uzyskała dyplom honorowy finalistów na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku a pół roku później otrzymała II nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie im. K. Bacewicza w Łodzi.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Milena Piszczorowicz

www.piszczorowicz.com

Pianistka-kameralistka, pracownik Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu i Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im.H.Melcera w Kaliszu.  Prezes Stowarzyszenia Multi.Art, pomysłodawczyni i organizatorka wielu projektów artystycznych łączących różne dziedziny sztuki m.in. Festiwalu Sztuki Młodych Kaliszan - Multi Art Festival w Kaliszu www.multi.art.pl Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Jana Jańskiego.

Równolegle pod kierunkiem Stephana Imorde uzyskała dyplom Künstlerische Ausbildung w Hochschule für Musik und Theater w Rostocku. W latach 2004 - 2006 otrzymała stypendium Ministra Kultury landu Meklemburgia–Pomorze Przednie na realizację studiów podyplomowych w Niemczech, w zakresie kameralistyki fortepianowej i akompaniamentu śpiewakom w klasie prof. Karoli Theill w HMT Rostock.

 

Więcej…