PostHeaderIcon
Altowioliści

PostHeaderIcon Prof. Hans Joachim Greiner

Altówka, studia orkiestrowe, kameralistyka

Urodził się 1948 w. W 1964 otrzymał I nagrodę na konkursie Młodych Muzyków-  Bundeswetbewerb Jugend Passagio. W 1966 roku uzyskał I nagrodę na konkursie Młodych Muzyków-Bundeswettbewerb Jugend Passaggio. W 1974 roku otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w kategorii kwartet smyczkowy w Genewie.

Ukończył studia pod kierunkiem Juilliard- Quartett oraz Amadeus- Quartett. Koncertowal solo i kameralnie na terenie całej Europy, USA, Kanady. Brał udział w najważniejszych muzycznych wydarzeniach i festiwalach na całym świecie, m.in. Edinburg-Festival, Warszawska Jesień, Berliner Festwochen, Schleswig-Holstein -Festival, Koncerty w Wigmore Hall London, Koncerty-Gebouw Amsterdam, Salle Gaveau Paris.

Z kwartetem Kreuzberger Streichquartett Berlin wykonali ponad 120 premier utworów napisanych specjalnie dla zespołu, m.in. przez Krzysztofa Pendereckiego. Od 1980 roku jest profesorem w klasie altówki i kameralistyki Univarsität der Künste w Berlinie.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Prof. Stefan Kamasa

Altowiolista, kameralista i pedagog, urodzony 18 lipca 1930 w Bielsku Podlaskim. W latach 1948-53 studiował w klasie Jana Rakowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem. Studia kontynuował w latach 1953-56 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Tadeusza Wrońskiego, zaś w latach 1957-58 w Paryżu u Pierre'a Pasquiera.

Koncertuje jako solista i kameralista w krajach Europy, w Ameryce i Azji. Był członkiem znanych polskich zespołów kameralnych: Kwartetu Warszawskiego (od 1962), Kwartetu Polskiego Radia i Telewizji, zwanego Kwartetem Mistrzów (od 1975 wraz z Konstantym Andrzejem Kulką - skrzypce, Romanem Jabłońskim - wiolonczela i Jerzym Marchwińskim - fortepian). Występował z Dresdner Philharmonie, Royal Philharmonic Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, Mozarteum Salzburg, Orchestre National de France, RSO Berlin pod batutą m.in. Sir Charlesa Grovesa, Stanisława Skrowaczewskiego, Jana Krenza, Moshe Atzmona, Jerzego Maksymiuka, Eliaha Inbala, Hiryoki Iwaki, Manuela Rosenthala, Witolda Rowickiego, Antoniego Wita.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Prof. Jan Paruzel

Urodził się 25 stycznia 1941 w Gliwicach. Dyplom ukończenia studiów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (klasa prof. Jerzego Kosmali) otrzymał w 1966 roku. Swój kunszt uzupełniał podczas kursu u Daniela Beniamini w Las Palmas. W latach 1960-1964 był zatrudniony jako solista grupy altówek w Operze Śląskiej w Bytomiu. Od roku 1965 do roku 1987 był koncertmistrzem altówek w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, a w latach 1987-1998 był pierwszym solistą Filharmonii w Las Palmas (Gran Canaria).

Występował też gościnnie jako lider grupy m.in. z Filharmonią Poznańską podczas Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. H. Wieniawskiego oraz na Festiwalu Brahmsowskim we Włoszech (1973), również z Filharmonią Narodową podczas tournee po Anglii (1984). Przez 40 lat swojej artystycznej działalności występował z recitalami we wszystkich możliwych zespołach kameralnych od smyczkowych aż po kombinacje z instrumentami dętymi, a także jako solista podczas koncertów symfonicznych w kraju i poza jego granicami. Z orkiestrą w Las Palmas nagrał 30 CD wykonując partie solowe w utworach G. Mahlera, K. Szymanowskiego, M. Ravela i innych kompozytorów.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Dr hab. Ewa Guzowska prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu

Altówka, kameralistyka

www.ewaguzowska.pl

 

Urodziła się w 1977 roku w Koninie. Uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie w klasie skrzypiec mgr Jana Szkalskiego oraz Państwowego Liceum Muzycznego im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Jest absolwentką klasy altówki Państwowego Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, tzw. „Szkoły Talentów”. W roku  2003  ukończyła studia z wyróżnieniem w klasie altówki prof. Hansa Joachima Greinera na Universität der Künste w Berlinie otrzymując najwyższą punktacje. W roku 2007 ukończyła z wyróżnieniem – Summa Cum Laude studia podyplomowe w klasie mistrzowskiej – Konzertexammen na w/w uczelni w Berlinie. Jest również absolwentką z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

W latach 1999-2007 współpracowała z licznymi orkiestrami, jak na przykład: Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Berliner Kammer Orchester, Deusches Kammer Orchester (współpracując przy projektach symfonicznych m.in. z M. Vengerowem, S. Minzem, T. Zimmerman, S. Meyer, I. Pogorelicem czy H. Hardenbergerem ), Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Kameralna, Komische Oper Berlin, Kammerorchester Berlin. Z w/w orkiestrami koncertowała na terenie całej Europy dokonując licznych nagrań radiowych oraz telewizyjnych. W 2002 roku współpracowała z zespołem kameralnym prof. Thomasa Brandisa oraz z kwartetem smyczkowym „Phitagoras”, dokonując wielu nagrań i realizacji programów dla Deutschland Radio Berlin. Na stałe artystka współpracuje z zespołem Kammerorchester Berlin oraz z orkiestrą kameralną, skład której tworzą soliści Komische Oper – realizując muzykę kantatowo-oratoryjną. W 2005 roku współpracowała również z Polish Chamber Orchester biorąc udział w tournee pod kierunkiem Nigela Kennedy`ego.

Więcej…